Postanowienia Noworoczne

Postanowienia Noworoczne pracowników wdrożone z sukcesem, czyli jak działy HR mogą pomóc zrealizować nam nasze własne wyzwania.

#benefitypracownicze, #wyzwanianoworoczne, #Firma 2.0. #HR 2.0

Wszyscy wiemy, jak ciężko jest zrealizować wyzwania noworoczne. Stawiamy je sobie, życzymy ich osiągnięcia o północy w Sylwestra. A potem przychodzi pierwszy miesiąc i kolejny. Statystyki z siłowni, pokazują, że niewielu z nas dotrzymuje obietnic.

Jak można zwiększyć szansę na realizację postanowień?

Jednym z rozwiązań, które znacząco wpływają na sukces w wykonaniu postanowienia jest to, żeby ogłosić je publicznie. Zakomunikować innym o swoich planach. To powoduje, że czujemy się zobligowani, aby przed znajomymi wypaść jak najbardziej wiarygodnie.

Drugim sposobem jest zebranie więcej osób z takim samym wspólnym postanowieniem i działanie w grupie. Nawet jeżeli w danej chwili mamy ochotę odpuścić, poddać się to ktoś z grupy wyciągnie rękę, zainspiruje, wesprze w działaniu.

 

Jak w takich przypadkach może pomóc dział HR?

Rozwiązania HR na pomoc.

Już dziś istnieją gotowe rozwiązania, które mogą pomóc nam w realizacji naszych celów.
Platformy typu HR 2.0 nie tylko pomogą w zarządzaniu większością procesów HR, ale jeszcze zapewnią nam możliwość organizowania wyzwań wspierających nasze postanowienia czy to noworoczne czy każde inne.

Jak to działa? Wyobraźmy sobie średnią firmę 50-ciu pracowników lub więcej+.

Wszyscy zalogowani na platformie otrzymują powiadomienia o tym, że p. Andrzej rzucił wyzwanie – codziennie 10 000 kroków. Chce nowy nawyk wprowadzić i utrzymać przez pierwsze 2 miesiące roku. Zaprasza innych do wspólnej zabawy. Dołącza do niego kolejne 5 osób. W ten sposób postanowienie p. Andrzeja ma duże szanse na sukces:

1. Jest ogłoszone publicznie
2. Ma wsparcie innych osób z firmy.

Czy musimy skupiać się tylko na najczęściej organizowanych on-line wyzwaniach sportowych?
Oczywiście, że nie.

Wyzwania sportowe, pomimo, że najbardziej emocjonujące, przy okazji prozdrowotne, nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem dla dużej części pracowników. Nie wszyscy przecież lubią się ścigać, rywalizować na największą liczbę przebytych kilometrów. Często zauważanym trendem w tego typu wyzwaniach jest to, że na początku startuje duża grupa, która z czasem się „wykrusza”. Ok 20% liderów osiąga wyniki zdecydowanie odbiegające od reszty co działa demotywująco na pozostałych.

Rywalizacja czy współdziałanie?

Czy nasze Postanowienia Noworoczne muszą koncentrować się na rywalizacji z innymi czy z samym sobą? Czy nie byłoby nam przyjemniej gdybyśmy mogli realizować swoje kolejne kroki w rozwoju wspólnie, lub wokół ciekawych idei?

Nowoczesne platformy HR-owe dają możliwość dowolnego kształtowania wyzwań, czy postanowień. Firma może zaprosić do udziału w takich działaniach pozasportowych czy też pracownicy w ramach oddolnej inicjatywy sami mogą zaproponować własny cel.

Dzięki platformie wszyscy pracownicy widzą nowe wyzwanie, mogą się do niego dołączyć, a tym samym zacząć realizować swoje własne postanowienie. A jak już wiemy, kiedy robimy coś wspólnie zwiększamy szansę na osiągnięcie sukcesu. W ten sposób możemy budować zespołowość w swojej organizacji.

Postanowienia Noworoczne realizowane wspólnie.

Jakie wyzwania, postanowienia możemy zorganizować dzięki platformom HR takim jak WannaBuy?

1. Postanowienia Rozwojowe – ile razy zabieraliśmy się za naukę języka czy naukę gry na instrumencie? A może szkolenie, które zwiększy nasze kompetencje np. Google Adwords? Wspólne szkolenie rozwojowe w grupie to przepis na to, że w tym roku faktycznie czegoś się nauczymy.

2. Postanowienia Aktywne – naszym postanowieniem mogą być np. codzienne spacery, czy odkrywanie najbliższej okolicy (najlepiej z krótkim opisem naszych obserwacji). Również ogrodnictwo, zajmowanie się roślinami domowymi czy odkrywanie nowych dań w kuchni jest pasją wielu z nas. Pokażmy nasze osiągnięcia jako wynik Postanowień Noworocznych.

Z własnej obserwacji – znajomy rzucił sobie wyzwanie – 2 razy w tygodniu przygotowuje charakterystyczne danie z każdego istniejącego kraju na świecie. Alfabetycznie. Zaczął od Afganistanu. Jest już blisko Polski.

3. Postanowienia Mindfulness – doskonałymi sposobami na odstresowanie się po pracy jest czytanie książek czy też samodzielne przelewanie swoich myśli na papier. 1 książka na miesiąc? Rzuć sobie i innym wyzwanie i oddaj się swojej pasji.

Coraz częściej pojawiającym się postanowieniem są typowe aktywności mindfulness. Joga czy medytacja to coś co z pewnością przyniesie każdemu dużo spokoju i relaksu.

4. Postanowienia Społeczne – wielu z nas ma potrzebę czynienia dobra wokół siebie: pomoc zwierzętom przebywającym w schroniskach, sprzątanie lasów/parków ze śmieci czy pomoc domom dziecka. Ważnym elementem jest tutaj czynne działanie, a wspólne przedsięwzięcie wsparte przez firmę ma dużo większe szanse powodzenia.

Nagroda

Nagrodą samą w sobie jest spełnienie postanowienia. I w sumie można byłoby skończyć rozpisywanie się nt. nagród w tego typu przedsięwzięciach. Jednak także w tym miejscu firmy, działy HR mogą wyjść z inicjatywą i pomóc pracownikowi w przełamywaniu barier. Gdy na końcu drogi widzimy coś dodatkowo kuszącego zawsze mamy silniejszą motywację, aby to zdobyć, a przy okazji realizujemy nasze postanowienie.

Benefitami oferowanymi przez pracodawcę mogą być nagrody rzeczowe w postaci np., katalogu e-nagród, z którego uczestnicy mogą wybrać co chcą np.: bilety do kina, czy voucher na zdrową żywność (w przypadku postanowień sportowych).

Nagroda dodatkowa może być symboliczna, bo to nie ona stanowi cel. Nagrodą może być również wsparcie przez pracodawcę spełnionych przez pracowników postanowień, zwłaszcza w kontekście działań prozdrowotnych, które fenomenalnie wpisują się w politykę i projekty pracownicze wielu firm.

Nowy Rok

Nowy Rok to idealny czas żeby zacząć coś nowego. Działy HR mogą wykorzystać ten czas do stworzenia ciekawych rozwiązań dla swoich pracowników. Sami pracownicy mogą zainspirować swój dział HR do mobilizacji innych.

Jedno i drugie z pewnością doprowadzi to zwiększenia ducha zespołowości w organizacji i kolejnych tematów do rozmowy przy kawie on i offline. Powyższe rozwiązania są gotowe do zaimplementowania.

Możesz je szybko i sprawnie wdrożyć dzięki platformie WannaBuy !

POSTANOWIENIA NOWOROCZNE. HR 2.0